top of page

Juno42

blending brands with people

Görmek üzerine : "görüldü"

İki canlı arasındaki ilişki veya sizinle iletişime geçtiğini düşündüğünüz dijital kanalların da “CANLI” olduğunu varsayarsak, genel olarak her varlık arasındaki ilişki kurabilme fonksiyonu için “görüldüğünü hissettirebilme”kavramı hala kapsamlı bir şekilde çözülmeyi bekliyor.

Görüldüğünü hissetmek nedir peki? Dinlenmek, anlaşılmak, cevaplanmak, duyulmak, yorumlanmak.. hepsi oldukça derin ve göreceli. Ve hepsi bir o kadar basitleşmiş fonksiyonlar içinde anlamını yitirmiş durumda.

 

İş çözümlerinde bulunan “sizi çok iyi anlıyorum” oto cevapları, whatapp’ın kullanıcıları sürüklediği içsel kaosa dönüşen “görüldü” bilgisi, yorumların silahlaşması… Sistemleri tasarlarken önemsiz gördüğümüz konuların kullanıcıları ve iş uzmanlarını sürüklediği problemler iyi bir öğrenim alanı.

En nihayetinde görülmek sadakatin giriş kapısı. Görülme ihtiyacını dinlemek, tanımak, öğrenmek ve derinleşmek duyguları takip ediyor. Müşterisini anlamaya çalışırken pes etmeyen kurumlarda loyalty konusunda tabiki kazanan olacak. 

bottom of page